MINIFUTBAL

Futbal je považovaný za najpopulárnejší šport na svete. Hrá ho pravidelne cez 300 miliónov ľudí vo viac ako 220 krajinách sveta. Princíp futbalu pozná určite každý.

Futbal sa vyhodnocuje samostatne a nezapočítáva sa do celkového hodnotenia.

MINIFUTBAL - pravidlá

Hrá sa na 2 ihriskách s umelým povrchom. Na jednom ihrisku sú k dispozícii mantinely, na druhom oplotenie. Hrá sa bez outov v rámci ihriska na menšie brány (180x120x90), striedačka je mimo ihriska. V hre sú 3 hráči + 1 „brankár“, na striedačke sú 2 hráči. Brankár (brániaci, posledný hráč) nesmie chytať loptu do rúk. Striedanie hráčov je možné pri prerušení hry (gól alebo lopta mimo ihriska).

Ak bude niekto obzvlášť surovo faulovať dostane žltú kartu a bude vylúčený z hry na 1 minútu. Oslabený tím hrá bez jedného hráča na ihrisku. Vylúčený hráč môže opäť nastúpiť, po 1 minúte alebo v prípade, že súper dá gól. Ak bude hráč ďalej faulovať, dostáva 1 minútový trest a červenú kartu a je vylúčený do konca zápasu.

Hracia doba je 2x10 minút, po polčase sa vymenia strany, 10 minút na výmenu strán a občerstvenie. Počas 10 minútovej pauzy, ktorá nasleduje po skončení zápasu sa môžu všetci šiesti hráči rozcvičovať na svojej strane ihriska.

V prípade remízy v riadnom hracom čase sa kopú pokutové kopy z vlastnej bránkovej čiary do prázdnej súperovej brány. Každý tím má 3 pokusy. Ak je po troch pokusoch rovnaký stav, kopú sa po jednom ďalšie penalty systémom rýchla smrť.

Herný pavúk, počet zápasov a systém zápasov bude oznámený v deň eventu. Hru riadi rozhodca, jeho pokyny sú definitívne.

volejbal

VOLEJBAL

Plážový volejbal sa vyvinul z klasického šestkového volejbalu. Od doby svojho vzniku si získal vo svete mnoho priaznivcov, z toho dôvodu bol zaradený medzi športy konajúce sa na letných olympijských hrách.

Plážový volejbal sa vyhodnocuje samostatne a nezapočítáva sa do celkového hodnotenia.

VOLEJBAL - pravidlá

Hrá sa na 4 beachvolejbalových ihriskách. Tímy majú na ihrisku 4 hráčov, 2 hráči striedajú.

Hrá sa na dva víťazné sety do 11 bodov a tím, ktorý dosiahne 11 bodov ako prvý, vyhráva set (neplatí pravidlo 2 bodov). Za nerozhodného stavu 1:1 na sety sa hrá tretí  do 11 bodov (bez povinnosti rozdielu 2 bodov). Do ďalšej fázy postupuje víťaz zápasu. Hru riadi rozhodca, jeho pokyny sú definitívne.

vybijana

VYBÍJANÁ

Vybíjaná je loptová hra, pri ktorej sa hráči snažia zasiahnuť vo vytýčenom priestore súpera loptou a vyradiť ho tak z hry (vybiť).

VYBÍJANÁ - pravidlá

Hrá sa na štyroch ihriskách na tráve, označený čiarami. Vo vymedzenej hracej zóne je 5 hráčov v poli 1 kapitán. Hrá sa s jednou loptou, pravidlo nabitia platí (lopta sa nesmie dotknúť zeme). Nabitie = prehodenie lopty medzi hráčmi v poli, alebo prehodenie hráč a kapitán. Hráč drží loptu max. 3 sekundy, hráč urobí s loptou max 3 kroky. Hracia doba je maximálne 30 minút, alebo do vybitia všetkých hráčov + kapitána s jedným životom. Hrajú všetky tímy.

Vybitie platí, aj ak hráč uhol pred strelou za čiaru (prešľap).  V takom prípade sa ho lopta nemusela ani dotknúť. Ak lopta trafí súpera, ale pred tým ako lopta padne na zem ju chytí spoluhráč, tak ho zachránil. Hráč nie je vybitý ani vtedy, ak by loptu chytil súper. Aby bolo vybitie platné, musí lopta po zásahu padnúť na zem.

1. miesto 41 bodov, 2. miesto 38 bodov, 3. miesto 35 bodov, 4. miesto 32 bodov
Ďalšie miesta z top 8 po 30 bodov, top 16 po 20 bodov, ostatní po 10 bodov za účasť.

lano

PREŤAHOVANIE LANOM

Preťahovanie lanom je šport, pri ktorom sa dva tímy snažia ťahať za lano opačnými smermi a prekonať silou súperiaci tím.

PREŤAHOVANIE LANOM - pravidlá

Preťahovanie lanom sa hrá na trávnatom povrchu vyznačenom páskou. Súťažia dva tímy proti sebe. V jednom tíme je päť hráčov. Víťazný tím získava 10 bodov. Tím, ktorý prehral, sa môže súťaže zúčastniť znova, pokiaľ si nezapíše výhru. Ak má tím zapísaných 10 bodov v tabuľke, už sa súťažne nemôže zapojiť do preťahovania. Jeden zápas trvá maximálne 5 minút, ak sa nerozhodne o víťazovi, nastáva remíza a ani jeden tím nezískava body.

spinning

SPINNING

Spinning je intenzívny cyklistický tréning na stacionárnom bicykli, ktorý si získava obľubu medzi fitness nadšencami. Táto dynamická forma fyzickej aktivity priťahuje začiatočníkov i pokročilých športovcov a ponúka jedinečné fitness a zdravotné výhody.

SPINNING - pravidlá

Spinning absolvuje vždy jeden tím a štyria jeho členovia. Každý člen bicykluje na jednom stacionárnom bicykli. Tím má 6 minút na prejdenie vzdialenosti. Všetky štyri prejdené vzdialenosti na bicykloch sa zrátavajú. Na konci súťažného dňa sa vytvorí tabuľka. Prvý tím získava 30 bodov, posledný 0 bodov. Tím si však môže vylepšiť nabicyklovanú vzdialenosť aj viac krát, ráta sa najlepší výsledok.

veslovanie

VESLOVANIE

Veslovanie – rozcvička, olympijský šport, ale aj riadna makačka, ktorá dokáže zapojiť až 85% svalov. Preverte svoju silu a vytrvalosť.

VESLOVANIE - pravidlá

Aktivitu veslovanie absolvuje vždy jeden tím a štyria jeho členovia. Každý člen vesluje na jednom stacionárnom trenažéri. Tím má 6 minút na prejdenie vzdialenosti. Všetky štyri prejdené vzdialenosti na trenažéroch sa zrátavajú. Na konci súťažného dňa sa vytvorí tabuľka. Prvý tím získava 30 bodov, posledný 0 bodov. Tím si však môže vylepšiť naveslovanú vzdialenosť aj viac krát, ráta sa najlepší výsledok.

beh

BEH

Preverte svoju kondičku, spáľte zopár kalórií a zabehnite vytýčenú trať v olympijskej dedine za čo najlepší čas.

BEH - pravidlá

Bežecký tím sa skladá zo štyroch súťažiacich. Beží sa spoločne po vytýčenej trase pričom štart aj cieľ sú v rovnakom bode. Ráta sa čas posledného člena tímu. Prvý tím získava 30 bodov, každý ďalší o bod menej.

lukostrelba

LUKOSTREĽBA

Lukostreľba čiže tiež streľba z luku je praktické lovecké a vojenské umenie a z neho vzniknuté športové odvetvie, ktorého tradícia je stará desiatky tisíc rokov.

LUKOSTREĽBA - pravidlá

Tím strieľa na 2 terče, pričom na každom terči má po dvoch súťažiacich, t.j. štyria členovia z tímu dokopy. Každý člen má 3 šípy. Body zo zásahov sa spočítajú do výslednej tabuľky, ktorá sa vyhodnotí na konci súťažného dňa. Tím sa môže súťaže zúčastniť aj viac krát, ráta sa najlepší výsledok.

molky

MOLKY

Mölkky je pôvodom fínska hra, ktorej účelom je zrážať na zemi postavené očíslované kolíky tak, aby sa dosiahol požadovaný počet bodov.

MOLKY - pravidlá

Súťažia štyria z tímu, každý hráč má 1 pokus na hod. Hádže sa na 12 molkov, každý molk má hodnotu 1 bod. Po štyroch hodoch sa za zhodené molky zrátajú body, ktoré tím získava. Aktivity sa môže tím zúčastniť aj viac krát, berie sa najlepší výsledok.

mentalna_gymnastika

MENTÁLNA GYMNASTIKA

Aj mozog potrebuje tréning. Rovnako ako svaly.

MENTÁLNA GYMNASTIKA - pravidlá

Tangram. Za zloženie rozkladacieho hlavolamu do požadovaného obrazca v časovom limite 3 minúty, získava tím 2 body. Ak do troch minút stihne tím poskladať aj druhý tangram, získava ďalšie 2 body.

Kvíz. Preverte svoje vedomosti a za minimálne 7 správne zodpovedaných otázok z 10 získajte v tejto aktivity 5 bodov. Za 8 správnych odpovedí 6 bodov, za 9 správnych odpovedí 7 bodov a za všetkých 10 odpovedí získava tím 8 bodov.

Slepá mapa. Preukážte svoju priestorovú orientáciu a za minimálne 5 uhádnutých bodov získajte 3 body. Za 7 uhádnutých získava 5 bodov a za 10 uhádnutých získava tím 7 bodov.

Potrápiť mozgové závity si môžu tímy len jedenkrát.